لیست سیسمونی ، مادران و پدران آینده بخوانند!

تهیه لیست سیسمونی و خرید آن حتما̋ یکی از بی نظیرترین تجربه تازه مادران و پدران خواهد بود و ذوق و شوق لذت بخشی را برایشان می آورد.

در این مقاله شما را با لیستی از لوازم ضروری سیسمونی آشنا خواهیم کرد تا در وقت شما برای خرید سیسمونی صرفه‌جویی شود و نیازی به گشتن در فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های فروش محصولات کودک برای دیدن و انتخاب کردن آنچه که نیاز دارید، نداشته باشید و در کمترین فرصت بهترین و کاملترین سیسمونی مورد نیازتان را خریداری کنید.

سیسمونی (Sismuni) در زبان سانسکریت به معنی و مفهوم لباس و لوازم خواب و حمام نوزاد اول است.

در بیشتر فروشگاه ها و نمایندگی های فروش سیسمونی و لوازم مربوط به کودک، تا دلتان بخواهد لیست هایی را می بینید که با هم رقابت می‌کنند.اما ما می خواهیم فهرستی از لوازم سیسمونی لازم و خوب را بگوییم که برای استقبال شاد از نوزاد تازه به دنیا آمده خانواده کافی باشد.

عموما̋ اقلامی که برای سیسمونی مدنظر هستند برای بدو تولد تا نهایتا̋ دو سالگی خریداری می‌شوند. پس بیایید ببینیم برای سیسمونی نوزاد چه چیزهایی باید بخریم.

در انتخاب اقلام لیست سیسمونی شما باید نیازها، سطح انتظار و البته مهمترین عامل که در واقع بودجه در نظر گرفته شده است، را باید قبل از تهیه لیست سیسمونی مدنظر داشته باشید.

لوازم موجود در لیست سیسمونی را می‌توان به گروه‌های زیر تقسیم‌ کرد:

لباس کودک در لیست سیسمونی نوزاد

انتخاب لباس برای نوزاد هم مانند هر بخش دیگری از بچه‌داری و مراقبت از فرزند نیاز به شناخت و آگاهی دارد. پس نکات لازم را در این مقاله بخوانید و بهترین خرید ممکن را برای لیست سیسمونی نوزاد دلبندتان انجام دهید.

مهمترین نکات قبل از خرید لباس نوزاد برای سیسمونی:

قابلیت تعویض آسان

به یاد داشته باشید که تعویض مکرر لباس نوزاد، موجب آزار او می‌شود و حتی ممکن است به بدن او آسیب هم وارد کند.

بنابراین هنگام خرید لباس، به نحوه پوشیدن لباس به تن نوزاد فکر کنید. پس بهتر است لباس‌های دکمه‌دار یا زیپ‌دار بخرید. یقه‌ی لباس نباید محکم باشد و ترجیحا کنار یقه یک دکمه برای راحت‌تر فرو بردن سر نوزاد در لباس، وجود داشته باشد.

راحتی نوزاد

جنس لباس نوزاد، بسیار مهم است. بهترین و مناسب‌ترین جنس پارچه برای لباس نوزاد، پارچه‌های نخی نرم دارند و فاقد مواد نایلون هستند، به خصوص زیرپوش‌ها.

در خرید لباس کودک حتما به جنس پارچه دقت کنید.

نوزادان لطیف‌ترین و حساس‌ترین پوست را دارند، به همین دلیل نمی‌توان هر لباسی را به تن او پوشاند.

دقت داشته باشید بهترین پارچه برای لباس کودک، نخ پنبه است. پس حتما به عبارت 100% پنبه (Cotton 100%) روی برچسب توضیحات لباس دقت بفرمایید.

قابلیت شست و شوی آسان

هرگز نمی‌توانید حدس بزنید که کودکتان چند بار در طول روز لباسش را کثیف خواهد کرد بنابراین از همین حالا آماده‌ی این شیرین کاری‌های او باشید.

فراموش نکنید که ممکن است لازم باشد، لباس کودک را بارها و بارها بشویید و خشک کنید. چیزی که در خرید لباس نوزاد برای لیست سیسمونی نوزاد خود باید مدنظر داشته باشید، قابلیت شست و شوی لباس‌ است و اینکه لک‌های احتمالی موجود روی لباس هم باید به راحتی از روی آن پاک شوند.

سفید یکی از رنگ‌هایی است که به همه نوزادان می‌آید و حالت معصومانه او را چندین برابر بیشتر می‌کند، اما اگر لباس رنگی باشد هم خوب است و دیرتر اثر لکه‌ها را نشان می‌دهد.

برای خرید لباس موارد مهم وضروری که باید خریداری شوند شامل موارد زیر هستند:

لباس سرهمی در لیست سیسمونی نوزاد

یکی از پرکاربردترین مدل لباس‌ در شش ماه اول زندگی نوزاد، سرهمی‌ است.

سرهمی‌های یکسره که از جای پوشک، دکمه‌ای برای باز و بسته کردن دارند به طور کامل بدن نوزاد را می‌پوشانند و مشکل تا شدن یا جمع شدن روی بدن نوزاد را ندارند.

کلاه، دستکش و جوراب نرم نخی

بیشتر حرارت بدن نوزادان از سرشان خارج می‌شود.

بنابراین ممکن است به راحتی از همین قسمت، دچار سرما خوردگی شوند، بنابراین برای هر فصلی از سال، کلاه مناسبی برای نوزاد تهیه کنید.

با توجه به ناخن‌های بلند نوزادان در بدو تولد، حتما باید از دستکش‌های بدون انگشت نرم استفاده کنید تا روی پوست صورت و بدن خود را نخراشند.

تا جایی که می‌توانید جوراب بخرید، هرچه بیشتر بهتر. چون به دلیل ورجه و ورجه فراوان کودک معمولا لنگه جوراب‌ها به راحتی گم می‌شود.

لباس مخصوص مهمانی در لیست سیسمونی نوزاد

هر مادر و پدری دوست دارد که کودکش در جمع های خانوادگی و دوستانه بدرخشد. پس بسته به سلیقه می توانید چند دست لباس زیبای مخمانی هم به لیست سیسمونی خود اضافه کنید و حتما̋ توجه داشته باشید که کودک مدام در حال افزایش سایز است.

کاپشن و لباس گرم برای پاییز و زمستان در لیست سیسمونی

اگر فرزند شما در زمستان متولد می‌شود و مجبور به خرید پالتو هستید، سعی کنید یک نمونه‌ی سبک و نرم و پیله و دکمه‌های درشت و تزئینات پرهیز تهیه نمایید.

حوله

بیشتر کودکان تا چند ماه اول زندگی خود، رابطه خوبی با آب و حمام ندارند و دوست دارند تا هرچه سریعتر از زیر آب فرار کرده به تخت گرم و راحت‌شان بازگردند.

بنابراین به فکر خرید حوله‌ای باشید که بتوانید سریع کوچولوی بی‌قرار را در آن قرار داده و خشک کنید.

در خرید حوله به نرمی و لطافت و کلاه‌دار بودن آن توجه کنید، زیرا بعد از حمام احتمال سرما خوردگی سر کودک بیشتر است و لازم است هرچه سریع تر موهایش را خشک کنید.

پیشبند

بدون شک، پیشبند جز اولین و ضروری‌ترین بخش پوشش کودک است. بهتر است بگوییم به محض اینکه خرید لباس نوزاد برای سیسمونی را شروع کردید، همراه با آن چند پیشبند بخرید تا خیالتان راحت شود.

همیشه دو یا سه پیشبند به همراه داشته باشید. به جای پیشبندهای بنددار، مدل‌های چسبی و دکمه‌ای که راحتر باز و بسته می‌شوند را، خریداری کنید.

پاپوش و کفش در لیست سیسمونی

خرید کفش‌هایی که اندازه کف دست اند،  با ذوق و شوق شیرینی همراه خواهد بود.

برای فصل‌های گرم سال، حتما هنگام خرید کفش های دخترانه و پسرانه کودک به گردش مناسب هوا داخل کفش دقت کنید.

در ماه های ابتدایی تولد نوزاد نیازی به استفاده از کفش نیست و پاهای لطیف نوزاد با همان پاپوش مراقبت می شود.

اما وقتی کودک اولین قدمهایش را و روی پای خودش بایستد به این معنی است که باید مراقب قلب دوم او باشیم. پس برای سیسمونی پسر یا دختر خود چند جفت کفش خوب مناسب، البته متناسب با سن کودک برای ماه‌های گرم و سرد در پیش رو تهیه کنید.

کفش باید سبک و منعطف باشد تا برای رشد طبیعی پاهای کودک مزاحمتی ایجاد نکند و البته از مواد باکیفیت مثل چرم طبیعی ساخته شده باشد و مشبک باشد تا پاهای کوچولوی او نفس بکشد. کفی کفش کودک باید ضد لغزش و لیزخوردگی و همینطور ازنظر طبی و استاندار بودن اصولی باشد.

ست بیمارستانی در لیست سیسمونی

در ماه هشتم بارداری، باید کم کم وسایل ساک بیمارستانی نوزاد همراه با لوازم مورد نیاز زایمان در بیمارستان را آماده نمایید.

آماده کردن وسایل ساک بیمارستانی نوزاد در واقع پر است از ریزه کاری هایی که هر زن بارداری باید از آنها خبر داشته باشد.

می‌توانید دو عدد ساک آماده کنید: یکی برای زمان زایمان و یکی برای پس از تولد نوزاد. مراقب باشید بیش از اندازه وسیله با خود نبرید چون ممکن است برای شما دست و پاگیر شود.

در ادامه لیستی از وسایل ساک بیمارستانی نوزاد را ذکر می‌کنیم:

 • ست بیمارستانی نوزادکه شامل دورپیچ، کلاه، پاپوش، دستکش نوزادی، سرهمی و پیشبند است
 • پوشک کامل مخصوص نوزاد
 • حوله
 • بالش
 • دو دست لباس شامل : شلوار، بلوز و البته حتما لباس حتما لباس مناسب برای بیرون رفتن نوزاد را نیز به همراه داشته باشید (برای بازگشت به خانه)
 • شیشه شیر کوچک
 • پتو کوچک (که در فصل سرد سال حتما ضخیم باشد)
 • دستمال مرطوب مناسب کودک
 • کریر یا ساک حمل نوزاد
 • قنداق فرنگی
 • برس برای اینکه اگر خواستین موهاشو شونه کنین
 • صندلی ماشین کودک
 • لوازم مورد نیاز مادر در بیمارستان

زمان زایمان در بیمارستان و روزهایی که پس از تولد نوزاد در بیمارستان سپری می کنید، مطمئنا به یک سری وسایل نیاز دارید تا اوقات راحت تری را سپری کنید.

در ادامه به بعضی از این لوازم اشاره می کنیم:

 • لباس خواب آستین بلند جلو دکمه‌دار

البته بعضی بیمارستان‌ها خودشان این مورد رو برای شما فراهم می‌کنند که باید از قبل از بیمارستان سوال کنید. همراه داشتن لباس راحتی، بخصوص زمانی که می خواهید در راهروهای بیمارستان راه بروید نیز ضروری است.

 • دمپایی

درست است که در بیمارستان دمپایی در اختیارتان قرار می گیرد اما شما باز هم یک جفت دمپایی راحت و غیر لغزنده در ساکتان قرار دهید، تا در صورتی که با دمپایی بیمارستان احساس راحتی نداشتید، از دمپایی خودتان استفاده کنید.

 • شورت یکبار مصرف (چند عدد)
 • سوتین مخصوص شیردهی
 • حوله دستی
 • روکش توالت‌فرنگی
 • مسواک و خمیر دندان
 • نوار بهداشتی سایز بزرگ

لوازم مربوط به تغذیه نوزاد و کودک در لیست سیسمونی

شیشه شیر

شیشه شیر‌ها در سایزهای مختلف و برای کاربرد‌های مختلفی ازجمله سرلاک‌خوری، آبمیوه‌خوری و شیرخوری با مدل‌های دسته‌دار و بدون دسته و با انواع جنس مواد اولیه در بازار وجود دارند، که لا اقل یک سایزکوچک بیشتر برای ماه‌های اولیه تولد کودک می‌تواند مناسب باشد.

همینطور می‌تواند به عنوان یک دارو‌خوری برای کودک مورد استفاده قراربگیرد.البته یک سایز متوسط شیشه‌شیر هم باید در لیست سیسمونی نوزاد باشد.

البته اگر کودک از شیر مادر و مستقیم از سینه مادر تغذیه می‌ کند احتیاج به شیشه شیر تقریبا̋ مرتفع می‌شود ولی خوب یک عدد شیرخوری در لیست سیسمونی دربعضی مواقع هم بی فایده نخواهد بود.

امروزه شیشه شیرهای شبیه سینه مادر یا همان مدل‌های نچرال محبوبیت بیشتری پیدا کردند و اکثر برندها هم تمرکز خود را بروی تولید مدل از شیشه شیرها گذاشته‌اند.

سرشیشه

اگر کودک از شیشه شیر استفاده کند چندین سایز از سرشیشه مورد نیاز است. به مرور با رشد کودک باید سایزمناسب را برای او استفاده کنید.

چون با افزایش سن کودک حجم و سرعت شیرخوری افزایش می‌یابد و سرشیشه مناسب باید جریان خروجی بیشتر و سریع تر را در اختیار کودک قرار دهد. سر شیشه های مدل طبیعی یا همسان سینه مادر این روزها محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نوع مدل سرشیشه هستند.

البته مدل‌های اورتودنسی هم کارایی خاص خود را در رشد صحیح و سالم فک و دندان کودک خواهند داشت.

جنس این سرشیشه‌ها و البته شیر‌خوری‌ها هم موضوع مهمی است که امروزه بسیار به آن پرداخته شده است.

در شرکت مایا با تولید انواع  شیرخوری ها از جنس پلی‌کربنات، پلی‌پروپیلن و پیرکس که مناسب‌ترین مواد اولیه از نظر استاندارد‌های جهانی هستند و البته انواع سرشیشه‌های سیلیکونی که از جنس سیلیکون فود‌گرید ساخته شده‌اند، زیر نظر کارشناسان متخصص ساخته و به بازار عرضه می‌شوند.

محصولات بهداشتی و حمام کودک در لیست سیسمونی

‌حمام‌ و بهداشت کودک از حساس‌ترین کارهایی است که باید به بهترین و ایمن‌ترین شکل صورت گیرد.

در ماه‌های ابتدایی تولد، کودک آسیب‌پذیرتر است و باید تمام تلاش خود را برای ایمنی و سلامت کودک به کار ببندید.

نحوه‌ی حمام کردن و وسایل و شامپوی مورد استفاده، در ایجاد یک تجربه‌ی امن و لذت‌بخش برای حمام‌کردن کودک اهمیت دارند

وان، شامپو، اسفنج کودک را که لازمه‌ی یک حمام ایمن، بهداشتی و پر از آرامش برای نوزاد است را، می‌توانید از فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های فرو ش محصولات کودک به راحتی سفارش دهید.

لوازم مراقبتی کودک در لیست سیسمونی

پوست كودكان نسبت به افراد بالغ تفاوت بسيار زيادي دارد، بسيار آسيب پذيرتر از افراد بالغ مي باشد.

بدليل كم كاري غدد چربي و تبخير آب پوست با سرعت و مقدار بيشتر، باعث سبب خشكي بيش از حد پوست کودک مي‌شودکه پوست کودک را بسيار تحريك پذير کرده و مستعد حساسيت و التهاب می‌کند.

به این ترتیب از بدو تولد، کودک به مراقبت خاص و مناسب برای پوست با استفاده از لوسیون های بدن شامپو‌های مناسب، نیاز دارد.

مسواک انگشتی

برای مراقبت از دندان های شیری نوزادان و کودکان مسواک زدن ضروری است.

مسواک انگشتی از جنس سیلیکون فود‌گرید، دارای محفظه‌ای برای ورود انگشت والدین است که با ماساز لثه‌ی کودک که در هنگام رویش دندان‌ها که با خارش مواجه می‌شود.

استفاده از مسواک و ماساژور می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

بعد از خوراندن شربت آهن به کودک برای جلوگیری از سیاه شدن دندان‌های کودک به کمک آب و مسواک سطح دندان را حتما باید تمیز کرد.

ناخن گیر و قیچی

نظافت ناخن کودک یکی از راه‌های‌ پیشگیری از بروز عفونت‌ها و بیماری در کودک است.

از آنجایی‌که ناخن‌های نوزاد در ماه‌های آغازین تولد بسیار کوچک هستند و کوتاه‌ کردن آن‌ها به دقت بالایی نیاز دارد، بهتر است از ناخن‌گیر و قیچی‌های مخصوص استفاده نمایید.

گوش پاک کن

با توجه به این که از نظر پزشکی نیازی به پاک کردن حفره‌ داخلی گوش نیست، اما تمیز کردن قسمت بیرونی گوش که دیده می‌ شود و پاک کردن آن مشکلی برای عملکرد گوش پدید نمی‌آورد ضروری است.

گوش پاک کن محافظ دار کودک از دیگر اقلام ضروری سیسمونی نیز هست.

تشک تعویض پوشک

تعویض پوشک کودک نیازمند وسایلی است که باعث راحتی مادر و کودک شود، بنابراین تشک تعویض پوشک وسیله‌ای لازم و ضروری برای سیسمونی است.

این تشک باید امکان شستشوی و روکشی از پارچه‌ی مرغوب با طول عمر بالا داشته و رنگ‌ شاد این زیرانداز باعث جذاب بودن آن برای کودک ‌شود.

در بازار این محصول دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در مدل‌های متنوعی است که برای آشنا شدن با مدل‌های این محصول پر‌کاربرد می‌توانید به قسمت محصولات مایا مراجعه نمایید.

شیشه شور

یک ابزار بسیار کارآمد برای تمیز کردن شیشه شیر است.

از آنجایی که تمیزی شیشه پیش نیازی مهم در تغذیه کودک است، فرچه شیشه شور کمک بسیار خوبی به مادران می کند.

لوازم کمکی مادر در لیست سیسمونی

پدسینه

اگر مادر از سینه خود کودک را تغذیه می کند این وسیله می تواند بسیار مفید و جزء وسایل ضروری در لیست سیسمونی است.
این محصول ترشحات ناخواسته شیر را در دوران شیردهی بخوبی جذب خود کرده و بهداشت بهتری را به ارمغان می آورد .

پدسینه هم مدل یکبار مصرف دارد و هم قابل شستشو که انتخاب بین اینها بستگی به مقدار نیاز شما دارد.

شیردوش

وجود این وسیله در لیست سیسمونی برای مادرانی که شاغل باشند و البته بخواهند که کودک از شیرخشک استفاده نکند بسیارحیاتی است. وجود شیردوش در سیسمونی، سلامت پسر یا دختر شما تضمین می کند.

محافظ سینه

مشکلاتی ممکن است پس از شروع پروسه شیردهی، مادر با آن مواجه شود، که گاها̋ متداول هم هست.

مواردی مانند زخم شدن، بروز بیماری پوستی یا فرورفتگی سر سینه که باعث می شوند حین شیر خوردن هم مادر و هم کودک اذیت شوند.

محافظ سینه سیلیکونی یک راه حل ساده و موثر است.

البته برای تهیه این وسیله عجله ای نیست و معلوم نیست که نیاز شما باشد یا خیر پس لحاظ کردن این وسیله در میان لیست سیسمونی بستگی به شما دارد.

این‌ها فقط بخشی از لوازم ضروری سیسمونی نوزاد است. بنظر شما چه موارد دیگری بهتر است، به این لیست اضافه شود؟