استفاده از قنداغ برای نوزادان ، مزایا و معایب

وقتی به همراه نوزاد ده روزه خود به بیمارستان رفتم، پرستار بدون رضایت من مایعی از یک لوله پلاستیکی کوچک به نوزاد من خوراند. وقتی سؤال كردم، او اظهار كرد كه استفاده از قنداغ به تحمل درد در نوزاد كمك مي كند.

در استفاده از قنداغ بحث‌های زیادی در مورد اینکه آیا استفاده از آن بی خطر است یا خیر، ایجاد شده است. از نظر پزشکی، بعضی از پزشکان معتقد هستند که استفاده از قنداغ به تحمل درد کمک خواهد کرد. در حالی که برخی دیگر این ادعا را رد می کنند و بیان می‌کنند که قند و آب دو ترکیب هستند که مصرف آنها بی خطر هم نیست.

نوزادان بسیار ضعیف هستند، هر نوع غذایی که به آنها معرفی می شود قطعاً بر سلامت آنها تأثیر می گذارد، که ممکن است مثبت یا منفی باشد.

چرا قنداغ برای نوزادان استفاده می‌شود؟

بعضی از پزشکان، قنداغ را به نوزادان می دهند تا در تحمل درد در جراحی ها، ختنه و سایر موارد به اوکمک کنند، اما همیشه توصیه می کنند که این کار در خانه توصیه نمی شود.

معمولاً وقتی کودک دچار هیپوگلیسمی یا یبوست می شود، قنداغ به عنوان یک روش درمان خانگی ساده برای بهبود وضعیت کودک استفاده می شود.

برای خوراندن مقادیر بسیار کم از مایعات یا حتی برای روزهای اولیه تولد نوزاد از شیرخوری‌های با حجم کم می‌توانید استفاده کنید تا عمل تغذیه نوزاد راحت‌تر انجام شود.

اگر به اجزای تشکیل دهنده قنداغ نگاهی بیندازید، در حقیقت قند نوعی کربوهیدرات است که انرژی زا می‌باشد.

اگر کودک به دلیل جراحی انجام شده از درد رنج می برد، قند سطح انرژی او را بالا می‌برد تا تحمل درد را برایش آسان کند و دیگر گریه نکند. آب یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده قنداغ است که قابلیت حل کردن ذرات قند را دارد.

ریسک استفاده از قنداغ برای نوزادان چیست؟

اگرچه مطالعات کافی در این زمینه وجود ندارد، که خطر استفاده از قنداغ برای نوزادان را مشخص کند. به دلیل عوارض جانبی که قنداغ می تواند برای نوزاد ایجاد کند، استفاده از قند و آب در مورد نوزادان، توصیه نمی شود.

در واقع نوزادان تا 6 ماهگی مجاز به نوشیدن آب نیستند. زیرا ممکن است در توانایی آنها در جذب مواد مغذی مورد نیاز از شیر مادر اختلال ایجاد کند.

کلیه های نوزاد در بدو تولد هنوز به آمادگی کامل برای دفع مواد زاید نرسیده‌اند. به همین دلیل وقتی به نوزاد قنداغ می‌دهید آب موجود در قنداغ ممکن است باعث شود بدن او سدیم را دفع کند و کاهش سطح سدیم ممکن است فعالیت مغز را تحت تأثیر قرار دهد، و این کاهش سطح سدیم ممکن است منجر به تحریک پذیری، خواب آلودگی کودک و یا حتی پایین آمدن دمای بدن او شود.

هرگونه مصرف قند برای نوزادان مجاز نیست، زیرا ممکن است ریسک بیماری‌های قلبی، ضعف سیستم ایمنی بدن، افزایش چاقی، اختلالات رفتاری را افزایش دهد. از دیگر عوارض احتمالی آب قند، افزایش بیلی روبین عامل زردی در نوزادان و ماندن طولانی تر در بیمارستان است.

جایگزین مناسب برای قنداغ چیست؟

تنها جایگزین مفیدبجای قنداغ که به نوزادان داده می شود، شیر مادر یا در صورت نبود امکان برای تغذیه از شیر مادر، استفاده از شیر خشک خواهد بود و البته استفاده از انواع منابع طبیعی قند که در 6 ماهگی به بعد درسبزیجات و میوه ها یافت می شود.

هنگامی که نوزاد احساس درد می کند، شیردهی و ماساژ دادن او راه بسیار خوبی است تا بتواند حواس کودک را به خود معطوف کند و از گریه او جلوگیری کند.

اگر نوزاد دچار یبوست باشد، می توانید شکم او را با روغن ماساژ دهید یا می توانید با آب گرم حمامش کنید تا حرکات روده ها راحت‌تر انجام شود و یا اگر با هیپوگلیسمی متولد شده باشد، مکمل هایی وجود دارد که برای نوزادان کاملا بی خطر است.

 

در حال حاضر در مورد مزایا و معایب بالقوه استفاده از قنداغ برای نوزادان، اطلاعات کافی وجود ندارد.

اما در عین حال روش های زیادی برای ایجاد آرامش برای نوزاد در خانه وجود دارد. بهترین راه برای تسکین درد در نوزاد شیر دادن، استفاده از پستانک، تماس پوست به پوست با مادر، صحبت کردن و آرامش بخشیدن به نوزاد است.