حذف مواد سمی با محصولات سیلیکونی

از آنجا که سیلیکون، نرم و انعطاف‌پذیر است، کارایی آن در بسیاری از محصولات افزایش می‌یابد. سازمان غذا و دارو (FDA) هم، محصولات سیلیکونی را به عنوان یک ماده ایمن در صنایع مختلف از جمله صنعت غذا و محصولاتی که در ارتباط با کودکان است، تصویب کرده است.

در حال حاضر می‌توانید در بسیاری از سرشیشه‌ها، بشقاب‌ها، قالب‌های شیرینی‌پزی، وسایل آشپزخانه، تشک و حتی اسباب‌بازی‌ها پیدا کنید.

بطری‌ها و محصولات سیلیکونی بسیار بهداشتی تر و ایمن‌تر از پلاستیک است، زیرا می‌تواند در دماهای بسیار پایین و در حرارت‌های بالا مقاومت کند و با مواد شیمیایی مختلف نیز واکنش نمی‌دهد.

رنگ‌های روشن، طرح‌های جالب و زیبای سیلیکون بسیاری از والدین را که در حال تلاش برای به حداقل رساندن استفاده از پلاستیک در خانه هستند را ترغیب به جایگزین کردن این محصول سالم به جای پلاستیک کرده است.

آیا باید محصولات سیلیکونی را برای فرزندم خریداری کنم؟

محصولات سیلیکونی با گرید غذایی می تواند یک جایگزین بی خطر و مناسب برای پلاستیک باشد. به وزن سبک، تمیز کردن آسان و خاصیت بهداشتی سیلیکون (دارای منافذ باز برای قرار گرفتن باکتری ها نیست)، می‌تواند برای ظروف غذا و اسباب بازی کودک مناسب است.

برخی از محصولات ارزان قیمت سیلیکونی می توانند حاوی بعضی از مواد شیمیایی مضر مانند بیسفنول‌آ باشند. هنگام انتخاب، حتما̋ دقت کنید که سیلیکون 100٪ گرید غذایی را انتخاب کنید.

همچنین تأیید این نکته مهم است که سیلیکون، به ویژه سیلیکون ‌های رنگی، آزمایش سرب را انجام داده است.

زیرا رنگدانه‌ها می توانند حاوی سرب باشند. محصولات مربوط به کودکان باید از نظر عاری بودن از بیسفنول‌آ BPA free)) و سرب، آزمایش شوند.

تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض بیسفنول‌آ (BPA)، حتی با دوز پایین می تواند منجر به بیماری های زیر شود:

  •  بیماری‌های قلبی
  •  حمله قلبی
  • آریتمی
  • آترواسکلروز (تصلب شرایین)
  •  فشار خون

البته، این برای والدین کافی است که در مورد بطری‌های کودکان و لیوان های پلاستیکی کودکشان به جایگزین مناسب روی بیاورند.

عجیب نیست که والدین به دنبال راه حل های مقرون به صرفه برای تامین نیاز‌های کودکانشان باشند، اما در عین حال اطمینان از سلامتی کودک هم مهم است.

چرا سیلیکون یک انتخاب امن برای سلامت کودک است؟

سیلیکون یک ماده 100٪ طبیعی نیست، سیلیکون گرید غذایی پلیمری غیر سمی است که بیشتر از سیلیس (شن) ساخته می شود.

محصولات سیلیکونی برخلاف پلاستیک، مقاوم و ضد حساسیت هستند، و به دلیل صاف بودن سطح آن، تمیز کردن آن بسیار آسان است. به همین دلیل، یک ماده مناسب به ویژه برای محصولات کودک خواهد بود.

خبر خوب این است که به طور حتم می توان از سیلیکون گرید غذایی برای نوشیدنی‌ها و محصولات سیلیکونی که برای بچه ها استفاده می شود، بی خطر بوده و می‌تواند یک جایگزین بی خطر و راحت برای پلاستیک باشد.

نکاتی در مورد استفاده از سیلیکون

با توجه به اینکه ما ترجیح می دهیم که در صورت وجود گزینه های بهتر از  سیلیکون، از آن استفاده نماییم، اگر تصمیم دارید که محصولات سیلیکونی را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید، در اینجا چند نکته در استفاده از سیلیکون را برای شما بیان می کنیم تا درست تصمیم بگیرید:

دو نوع گرید پزشکی و غذایی در سیلیکون‌ها داریم که برای کاربرد‌های بهداشتی مناسب خواهند بود. سیلیکون باید از نظر کیفیت در حالت ایده آل، گرید پزشکی باشد، اما در حداقل کیفیت گرید غذایی هم برای استفاده در محصولات سیلیکونی کودک مناسب است.

اگر تصمیم دارید برای فرزندتان پستانک، سرشیشه و یا دیگر محصولات کودک را بخرید، به یاد داشته باشید که یک پستانک ساخته شده از سیلیکون که کاملا غیر سمی است، انتخاب کنید. پستانک‌های سیلیکونی ایمن و تمیزتر و قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند.