مسواک انگشتی مایا ، راهنمای کامل استفاده

به سادگی و با استفاده از یک مسواک انگشتی مایا مانع از سیاه شدن دندان‌های کودکتان به خاطر آهن موجود در شربت های مولتی ویتامین شوید!

هرچند این نوع تغییر رنگ تاثیری در سلامت دندان کودک نمی گذارد و فقط ظاهر نازیبایی دارد. باید حواستان را بیشتر جمع کنید و به بهداشت دهان او اهمیت بیشتری بدهید.

در این صورت می توانید کنترل بیشتری روی دندان های او داشته باشید و درصورت لکه شدن سریع متوجه آن شوید.

اگر این سیاهی ها در دندان ریشه بدوانند، از بین بردنشان خیلی سخت می شود و حتی اسکراب دندانپزشک هم از پس آن برنمی‌آید.

اهميت تميز نگه داشتن دندان‌هاي شيري ، به دلیل تاثیر آن بر رشد دندان‌های دائمی ، از تميز نگه داشتن دندان‌هاي دائمي كمتر نيست.

از شروع سر زدن اولین دندان شیری ، یعنی در حدود 6 ماهگی به بعد ، باید به حفظ بهداشت و تمیزکردن دندان‌های کودک توجه ویژه‌ای داشت.

مسواک انگشتی مایا

مسواک انگشتی مایا ، زمان مناسب برای شروع

یکی از سؤال‌هایی که اکثر پدرها و مادرها می‌پرسند: چه زمانی باید مسواک زدن دندان های کوچک کودکم را شروع کنم؟ آیا مسواک زدن دندان های کودک شیرخوارم ضرورتی دارد؟

جالب است بدانید که حتی قبل از اینکه اولین دندان نوزاد ظاهر شود مراقبت از لثه ها مهم می باشد. بنابراین از همین ابتدا باید با روش های متفاوت برای حفظ سلامت دهان و دندان کودک دلبندتان آشنا ‌شوید.

به طور کلی، دندان درآوردن در حدود شش ماهگی اتفاق می افتد ، و در بعضی از کودکان ممکن است تا نه ماهگی هم ، دندانی ظاهر نشود اما اصلا جای نگرانی نیست.

هر کودک سرعت رشد متفاوتی دارد و دیر یا زود کودک شروع به دندان در آوردن می کند. سلامت دندان های کودکتان بسیار مهم است زیرا بدون آن قادر نخواهد بودکه به راحتی غذا بخورد.

شروع بهداشت دهان و دندان باید بلافاصله پس از تولد او آغاز شود. اکثر مردم تصور می کنند نوزادی که دندان ندارد و فقط از شیر تغذیه می کند نیازی هم به مراقبت از دهان و لثه هایش ندارد.

اما این یک تصور کاملاٌ اشتباه است. شیر مادر، شیر خشک و سایر انواع شیر حاوی مقادیر قابل توجهی قند هستند که باقی ماندن این قند در دهان می تواند به سلامتی دندان ها و لثه آسیب برساند.

در طول دوره شیرخوارگی، شما پدر و مادر گرامی باید لثه کودکتان را تمیز کنید. با انجام این کار، باکتری ها را از روی لثه کودک پاک می‌کنید. این باکتری ها می‌توانند به دندان های کودک شما آسیب برساند.

بهترین وسیله برای رعایت بهداشت دهان و دندان کودک در زمان رویش دندان ها تا سن 3 سالگی استفاده از مسواک انگشتی مایا است. برای آشنایی بیشتر با این محصول اینجا کلیک کنید.

مسواک انگشتی مایا ، نکات مهم بهداشت دهان و دندان

 

آغاز مراقبت از لثه ها:

در شروع رویش دندان‌ها نیازی به استفاده از خمیر دندان نیست. برای اطمینان از این که لثه های کودک را به درستی تمیز می‌کنید، به این مراحل توجه کنید:

 •  با استفاده از یک مسواک انگشتی نرم و با آب آشامیدنی آن را مرطوب کنید.
 •  این مسواک را بر روی انگشت اشاره خود بپوشانید.
 •  حداقل دوبار در روز لثه کودک خود را پاک کنید (بیش از حد فشار وارد نکنید زیرا ممکن است لثه کودک آسیب ببیند).
 •  این کار را بعد از غذا و قبل از خواب انجام دهید.

چگونگی و زمان مسواک زدن دندان های کودک

درست از زمانی که دندان های کوچک کودک دلبندتان ظاهر می شوند باید از آن ها مراقبت کنید.

این زمان در کودکان متفاوت است. در برخی از نوزادان اولین دندان در حدود ماه پنجم در می آید، اما در برخی ممکن است زودتر یا دیرتر دندان در بیاید.

 •  هنگامی که دندان شیری را می بینید، باید از مسواک انگشتی استفاده کنید.
 • در سن یک سالگی به بعد می توانید دندان های کودک را با استفاده از خمیر دندان مسواک بزنید. فقط به اندازه یک نخود خمیر دندان بردارید و به آرامی دندان ها را بشویید. در سن دوسالگی می توانید از خمیر دندان فلوراید استفاده کنید.
 • با استفاده از حرکات دایره ای کوچک و ملایم، دندان های فرزند خود را با دقت مسواک کنید.
 • مطمئن شوید پس از مسواک زدن کودک خمیر دندان را بیرون می ریزد و سپس به آرامی دهان را بشویید.
 • اگر کودک شما دوست ندارد که شما دندان هایش را مسواک بزنید، مسواک را به خودش بدهید. این مسئله باعث میشود مسواک بیشتر تحت کنترل او باشد.
 • هر سه تا چهار هفته مسواک کودک را عوض کنید.

مسواک انگشتی مایا ، راهنمای کامل استفاده

توجه داشته باشید بلافاصله پس از رویش دندان‌های کودک باید مسواک زدن را آغاز کرد. زمان مناسب برای استفاده از مسواک انگشتی مایا ، دو بار در روز و بعد از اولین و آخرین وعده غذایی است.

بهترین وسیله برای رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان رویش دندان تا سن 3 سالگی استفاده از مسواک انگشتی مایا است. در زیر با طریقه ی استفاده از این نوع مسواک آشنا خواهید شد.

برای کمک به رویش دندان ها و تمیز نگه داشتن لثه و همچنین بر طرف کردن حس خارش از مسواک انگشتی مایا یا دندانگیر نرم ، تمیز و سرد برای گاز گرفتن استفاده می شود.

معمولا موهای مسواک انگشتی مایا ، نرم است تا به لثه کودک صدمه نزند. این مسواک از جنس سیلیکون فودگرید،  نرم و کاملا بدون بو و طعم می باشد.

روش استفاده از مسواک انگشتی:

 • مسواک انگشتی مایا را قبل از اولین استفاده کاملا شسته و ضدعفونی نمایید.
 • برای ضدعفونی کردن مسواک می‌توانید آن را برای مدت زمان 3 دقیقه در آب جوش قرار دهید.
 •  دست‌های خود را قبل از استفاده از مسواک انگشتی مایا با آب و صابون بشویید.
 • کودکتان را روی پای خود بنشانید ، سرش را کمی کج کرده و روی آرنج خود بگذارید.
 • مسواک انگشتی را روی انگشت اشاره خود قرار دهید.
 • حال به آرامی و با حرکات ملایم چرخشی لثه و سطوح دندانی شیرخوار را تمیز کنید.
 •  مسواک انگشتی را بعد از استفاده باید شست و خشک کرد و برای اینکه به دور از هرگونه آلودگی باشد در کپ محافظ محصول ، قرار دهید.

نکته مهم : بهتر است هر 3 تا 4 ماه یک بار مسواک انگشتی مایا را تعویض کنید.

چنانچه در زمان رویش دندان های کودکتان علائمی مثل تب ( بالای 38 درجه) دل درد و اسهال بروز نماید ، حتما باید تحت معاینه پزشک قرار گیرد.

زیرا در هنگام رویش دندان ها به طور معمول، احساس خارش سبب می شود کودک هر چیز آلوده ای را به دهان خود وارد کند و ممکن است آلودگی‌ها سبب بروز این علائم شود.